Gazete Çocuk Son Konular

Gazete Çocuk

Dünyada ve Türkiye’de Çocuk İstismarı
Büyükler

Dünyada ve Türkiye’de Çocuk İstismarı 

ABD’ de Çocuk İstismarı

ABD’de herhangi bir fiziksel istismar yasalara göre suçtur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, federal yönetim çocuk istismarı ve ihmalini bir tutar. ABD, çocukların korunması için 1974’ten bu yana federal düzeyde yasalar geçiriyor.

Child Protective Services (CPS) adlı servis, federal düzeyde ‘çocuk istismarı ve kötü muamele’ vakalarıyla ilgileniyor. CPS ailesinden kötü muamele gören çocukların, ailelerinden alınıp koruyucu ailelerin yanına verilmesini kapsayan geniş bir sosyal hizmetler ağını organize ediyor. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki “Children’s Bureau” (Çocuk Bürosu) çocukların vücut bütünlüğü içerisinde sağlıklı ve refah içinde büyümesini sağlamakla görevli. 2013’te Göç ve Sınır Kontrol Ajansı geliştirdiği bir akıllı telefon uygulaması, çocuk tacizcisi olduğundan şüphelenilen  kişilerin anında ihbar edilmesini sağlıyor. Kayıp bir çocuk ihbarı varsa, akıllı telefonlara giden bir mesaj kısa süreliğine sistemi kilitleyerek mesajı ‘dikkate almaya’ zorluyor. “AMBER Alert” (Amber Alarmı) olarak bilinen sistem kayıp çocuklar için medya üzerinden duyurma imkânı verdiği gibi, dev billboardlar da duyurular için kullanılıyor. “Ulusal Cinsel Suçlular” veri tabanı ailelere oturdukları evin, gittiği okulun yakınlarında yaşayan cinsel suçtan hüküm giymiş bir suçlunun olup olmadığını internet üzerinden kontrol etme imkânı veriyor. 

Avrupa’ da Çocuk İstismarı

Amerika, Avustralya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde çocukların korunması ve sağlıklı gelişimi için yardım kurumları bulunmaktadır ve bu kurumlara ulaşım olanağı eğitim hayatına başlayan her çocuğa öğretilir. Bu kurumlar, çocukların bireysel bildirimleri veya herhangi bir kişiden aldıkları ihbar doğrultusunda çocukları koruma altına alırlar; çocuk da reşit yaşa gelinceye dek, eski ailesinin maddi hâli uygun ise, onlardan maddi tazminat alır.

İngiltere’de çocukları korumak için devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerinden oluşan geniş bir ağ vardır. Merkezdeki kurumların yanı sıra her kent ve bölgede çocukları korumakla görevli birimler bulunmaktadır.
Çocukların istismardan nasıl korunacağı, istismar durumunda yapılması gerekenler konusunda eğitimler verilmekte; sivil toplum kuruluşları tacize uğrayan çocuklara ve ailelerine 7/24 danışmanlık hizmeti vermektedir.  Çocuklara yönelik suç işleyen kişiler ise takip edilmektedir. Kanunlara göre polis, sabıkası olan zanlıları gözetlemek zorundadır ve bir zararı önlemek adına polis, ev sahiplerine ya da okul müdürlerine bilgi verebilme yetkisindedir. Cinsel suçlardan hüküm giymiş kişiler; yaşları, işledikleri suçun içeriği, zarar verdikleri çocuğun yaşı ve kaç yıl mahkûmiyet aldıklarına bağlı olarak 12 aydan başlayarak gerekirse bütün hayatları boyunca polise isimlerini, adreslerini ve kişisel verilerini vermek zorundadır.

Fransa’da devlet çocukları anne karnındayken korumaya başlamaktadır. Çocuklar reşit olana kadar devam eden takip sürecinin ilk aşaması bebek anne karnında dördüncü ayına girdiğinde başlar,
bebeğin doğumunu üç gün içerisinde bildirmeyen ebeveynlere para cezası verilmektedir. Çocuk, 3 veya 4 yaşındayken doktor kontrolünden geçirilip, sağlığıyla ilgili rapor tutulmaktadır. Doktor kontrolleri çocuk 6, 9, 12 ve 15 yaşlarındayken de birer kez yapılmakta böylece olası bir istismar ve kötü muamelenin önüne geçilmektedir.

Çocuğun anne ve babasıyla olan ilişkisine de bakılır, Çocuk evden kaçarsa veya evdeki kavga nedeniyle evden ayrılırsa sosyal hizmetler çocuğa sahip çıkar. Sorun çözülmezse çocuk koruma altına alınmaktadır. Çocuk pornosu izleyenlere hapis ve para cezası verilmektedir.

Almanya’da 2011 yılında mevcut düzenlemeleri güçlendiren “Çocuk Koruma Yasası” parlamento tarafından onaylanmıştır. Yasa, daha iyi iletişim kurmaları için polis, sosyal hizmetler, gençlik yetkilileri ve çocuk doktorlarını aynı çatı altında toplayan bir ağ öngörmektedir. Yasaya göre, herhangi bir suç işleyen kişiler, çocuklar ya da gençlerle ilgili hiçbir organizasyonda yer alamıyor. Çocuk bakımında çalışacak kişilerin güvenlik araştırmalarından geçerek polisten sertifika alması gerekmektedir. Ayrıca doktorların, anormal bir durum sezmesi durumunda sosyal hizmetlere bildirimde bulunması zorunludur.

Asya ve Afrika’ da Çocuk İstismarı

BBC’nin haberine göre; ‘’Dünyanın her köşesinden günde 750 bin erkek, Filipinli küçük çocukları para karşılığında seks gösterisine zorluyor. Çoğunlukla aile ve yakınları tarafından cinsel istismara zorlaman çocukların yaşı 2’ye kadar düşüyor. Pedofiller, istismar ettikleri çocuklara gösteri başına 2 euro 50 cent, verdikleri her talimat için de 50 cent ödüyor. ‘‘ İnternet üzerinde Asyalı çocukların istismar edilmesine karşın yapılan bu habere bakıldığında Asya’daki istismar durumunun ne kadar ileri boyutlarda olduğu ortaya çıkıyor.

UNICEF’in yayınladığı rapora göre Asya’da; Filipinler, Tayland, Sri Lanka, Vietnam, Kamboçya, Karayipler’ de; Dominik Cumhuriyeti, Güney ve Batı Afrika’da; Kenya, Güney Afrika’nın yanı sıra Doğu Avrupa’da da yaygın olmakla birlikte, fuhuşa zorlanan 60 bin Taylandlı çocuğa yardım etme kararı almış, çocuk fuhuşunu gündemine almıştır.

Bu ülkelerin birçoğunda çocuk koruma programları yer almazken, çocuk yaşta evliliklerde de dünya sıralamasında en başta yer almaktadırlar.

Türkiye’ de Çocuk İstismarı

Türkiye çocuk istismarı denildiğinde Avrupa’dan ABD’ye hatta dünyaya oranla korumadan cezalandırmaya kadar çok geride kalmaktadır. Dünyada çocuk istismarı %1 ila %10 arasında değişirken, Türkiye’de bu oran %10 ila %53 arasındadır. Son dönemlerde hızlı bir artış gösteren çocuk istismarıyla ilgi önlemler ve yasalar maalesef yetersiz kalmaktadır. Çocuklara istismara karşı korunma bilgisi verilmemektedir. UNICEF’in 2009 yılında yaptırdığı bir araştırmaya göre her 4 çocuktan biri yoksulluk içinde yaşamaktadır. Yoksulluk çocuk cinsel istismarına sebep olmamakla beraber; yoksulluk içinde yasayan çocuklar cinsel istismar ve sömürü riskine daha fazla açıktırlar.

Türkiye’de 2011 yılında toplam 38.839 adet cinsel suçlara ait dava bulunmaktadır ve bu cinsel suçların %47’si çocuklara karşı işlenmiştir. Kaç çocuğa karşı işlendiği bilgisi olmamakla beraber her bir davada sadece bir çocuğun etkilendiğini bile düşünürsek, bu rakam sorunun Türkiye’nin yer yerinde ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Sadece 2012 yılı içinde 112 bin çocuk mağdur olarak kolluk birimlerine getirilmiştir. Ayrıca kurumdan kaçan, sokakta çalışan/yaşayan, madde kullanan, kayıp, evden kaçan, terk edilen 132 bin çocuk cinsel istismar ve sömürü riskine en açık grup içerisinde bulunmaktadır. 2008 yılına ait istatistiklere göre; cinsel suçlardan infaz kurumuna giren hükümlü sayısı 986’dır ve bunların %98’i erkektir.( TCK Çocuklara Karşı Cinsel Suç Davaları İstatistikleri, 2011). Türkiye’de aile içi istismara uğrayan çocuklar için aile bireyleri, istismarı işleyen aile reisi hakkında vasi tayini davası açabilir veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kontrolünde çocuk yeni bir aileye teslim edilinceye dek korunur.

Bunun yanında uygulamada birçok hata gerçekleştirilirken, yaşanan cinsel istismar olayının açığa çıkmaması gibi, çıktığında ise defalarca kötü muameleye uğrayan çocuk,  bu travmayı tekrar tekrar onu koruyacağını sandığı kişiler tarafından hatırlar. Tüm bunların ışığında yaşanan istismar olaylarında daha çok saklanmaya ve çocuğa inanmama durumlarıyla karşılaşılır. 

İlgili mesajlar

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *