Gazete Çocuk Son Konular

Gazete Çocuk

Çocuk Hakları Sözleşmesi: En Önemli 4 Temel Hak
Büyükler

Çocuk Hakları Sözleşmesi: En Önemli 4 Temel Hak 

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi 194 ülkeden 192 tanesinin (ABD ve Somali hariç) imzaladığı, tüm insan hakları sözleşmeleri arasında en geniş kabul gören anlaşmadır. 54 Maddeden oluşur ve en eksiksiz insan hakları anlaşmasıdır.

1989 yılında imzalanan bu anlaşmada çocukların en temel hakları bu dört madde ile bağlanmıştır;

Ayrımcılık yapmama: ÇHS’nin 42 maddesi dinleri, ırkları veya yetenekleri ne olursa olsun; ne düşündükleri veya söyledikleri gözetilmeksizin; kültürleri ne olursa olsun; kız veya erkek, zengin veya fakir fark etmeksizin TÜM çocukların haklarına ilişkindir.

Çocuğun üstün yararı: çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır.

Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama: her çocuğun doğal olarak yaşama hakkı vardır. Onlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için her fırsatın temin edilmesi, karar verme yetkisine sahip bireylerin sorumluluğundadır. 

Katılım: Çocuklar kendi yaşam ve tecrübelerinin uzmanlarıdır ve kendilerini etkileyecek kararlarda onlara danışılması gerekmektedir. Her çocuğun kendi düşüncesini ifade etme hakkı vardır ve haklarının en iyi şekilde nasıl korunacağı ve yerine getirileceğine ilişkin tavsiye ve değerli bilgiler verebilirler.

İlgili mesajlar

Bir cevap yazın

Gerekli alanlar işaretlendi *